πληροφοριες erasmus

Γενικές συζητήσεις και ανακοινώσεις που αφορούν όλα τα εξάμηνα, καθώς και το... απαραίτητο θάψιμο των καθηγητών

Re: πληροφοριες erasmus

Δημοσίευσηαπό rebel » Τετ 12 Νοέμ 2008, 22:39

Έχει πάει κανείς erasmus Τσεχία???Απο οτι βλέπω δεν έχει και πολλα μαθήματα που να αντιστοιχούν στο τμήμα μας...αν εχει παει κανεις ας μου πει τι μαθήματα πήρε..
rebel
Normal Member
Normal Member

Δημοσίευσηαπό redkiller » Πέμ 13 Νοέμ 2008, 11:36

rebel έγραψε:Έχει πάει κανείς erasmus Τσεχία???Απο οτι βλέπω δεν έχει και πολλα μαθήματα που να αντιστοιχούν στο τμήμα μας...αν εχει παει κανεις ας μου πει τι μαθήματα πήρε..

Πράγα έχει πάει ο Dj.AL-XxX αν δεις τα προηγούμενα post..
Μπρνο πάντως στέλνουν πολλούς ΕΠΠίτες, άρα θα έχει αρκετά κοινά μαθήματα με την σχολή μας..
Εσύ σε ποια πόλη κοίταξες?
"Η επιτυχία δεν μετριέται με το τι έκανες σε σύγκριση με αυτό που έκανε κάποιος άλλος. Η επιτυχία μετριέται με το τι έκανες σε σύγκριση με αυτό που θα μπορούσες να κάνεις" - Zig Ziglar
Άβαταρ μέλους
redkiller
Inhuman
Inhuman

Class: Χειμερινό 2006
Status: Working

Δημοσίευσηαπό vasgen » Πέμ 12 Φεβ 2009, 19:38

Καλησπερα,

Εγω κανω τωρα την πρακτικη μου στο Μπορνο της Τσεχιας, Ηταν πολλα παιδια απο το τμημα μας εκει και αυτο το εξαμηνο αλλα και το επομενο θα ερθουν πολλα παιδια. Οσον αφορα τα μαθηματα και απο οσο ειδα απο τους αλλους που ειχαν ερθει για μαθηματα ειναι αρκετα ευκολο να τα περασεις, για αντιστοιχιες μαθηματων θα πρεπει να το ψαξεται λιγο οταν θα φτασεται στην πολη που θα αποφασισεται να πατε, μπορει να βρειτε και σε αλλα τμηματα μαθηματα που μπορει να κανουν για σας, εσεις απλα δηλωνεται τα μαθηματα που εχεται βρει απο την ελλαδα και τα υπολοιπα τα βρισκεται με το που φτασεται..
Οσον αφορα το μπουρνο ειναι μεγαλη φοιτητουπολη, 2η μεγαλυτερη πολη της Τσεχιας και επισης πολυ φτηνη και ειναι κοντα σε πολλες χωρες, οποτε ιδανικα για ταξιδια και για ξυδια :D ...Καντε την παιδια να δειτε και τπτ αλλο..Αξιζει...

Αν θελεται να ρωτησετε τπτ αλλο εδω ειμαι...
vasgen
Newbie

Δημοσίευσηαπό redkiller » Πέμ 12 Φεβ 2009, 19:56

Εγώ είχα κάνει αίτηση για το Μπρνο αλλά τελικά δεν πήγα για προσωπικούς λόγους αλλά μάλλον θα πάω το επόμενο εξάμηνο.
Από ζωή, νυχτερινή και όχι μόνο τι λέει το Μπρνο?
Αυτό που λες για τα μαθήματα πάντως δεν ισχύει γτ βρίσκεις τα μαθήματα εκεί και μετά βλέπεις τις αντιστοιχείες τους εδώ και όχι το ανάποδο.
Καλή φάση πάντως η Τσεχία για φοιτητική ζωή, πήγα τα Χριστούγεννα και ήταν γαμάτα!!
"Η επιτυχία δεν μετριέται με το τι έκανες σε σύγκριση με αυτό που έκανε κάποιος άλλος. Η επιτυχία μετριέται με το τι έκανες σε σύγκριση με αυτό που θα μπορούσες να κάνεις" - Zig Ziglar
Άβαταρ μέλους
redkiller
Inhuman
Inhuman

Δημοσίευσηαπό vasgen » Πέμ 12 Φεβ 2009, 21:27

Την αρχικη δηλωση μαθηματων την κανεις στην Ελλαδα, και μετα για αλλαγες στελνεις τα χαρτια σου με Fax απο την τσεχια και στα επικυρωνουν, και αυτοι με την σειρα τους τα στελνουν πισω. Γενικα απο ζωη μην περιμενεις να συναντησεις τα μαγαζια της Ελλαδας, ειναι χυμα εκει τα μαγαζια αλλα ο κοσμος διασκεδαζει οχι οπως στην Ελλαδα....
vasgen
Newbie

Δημοσίευσηαπό Thodoris » Παρ 13 Φεβ 2009, 20:48

ποια μαθηματα αντιστοιχίζονται 100% σύμφωνα με την εμπειρία σας?απο τα βασικά πάντα..
Thodoris
Advanced Member
Advanced Member

Δημοσίευσηαπό redkiller » Παρ 13 Φεβ 2009, 22:34

Τα περισσότερα που θα βρεις είναι επιλογής, πχ. Ασφάλεια, Διεπαφή, Ενσωματωμένα συστήματα, Γραφική, Επεξεργασία ήχου φωνής, Παράλληλη επεξεργασία, Προγραμματισμός πολυμέσων
Αλλά έχω βρει και κάποια από τα βασικά μας μαθήματα όπως Ψηφιακή, Βάσεις, Java και άλλα.
Αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι, για Μπρνο όμως στείλε PM να σου πω αντιστοιχίες γτ το έχω ψάξει (ρώτησα και Παπαδουράκη) γτ δυσκολεύομουνα να βρω μαθήματα.
ΥΓ. Δεν έχει σημασία που καποια από αυτά έχουν καταργηθεί στο καινούργιο πρόγραμμα σπουδών
Άβαταρ μέλους
redkiller
Inhuman
Inhuman

Δημοσίευσηαπό redkiller » Παρ 13 Φεβ 2009, 22:43

Bασικά γράψε άκυρο γτ τα μαθήματα που ξέρω εγώ είναι σχεδόν όλα για εαρινό εξάμηνο και εσύ λογικά θα ενδιαφέρεσαι για χειμερινό σωστά? Πέρνα καλύτερα από το γραφείο διασύνδεσης να δεις άλλες αιτήσης παιδιών για να δεις την αντιστοιχία των μαθημάτων.
Άβαταρ μέλους
redkiller
Inhuman
Inhuman

Δημοσίευσηαπό anna1234 » Πέμ 5 Νοέμ 2009, 16:31

καλα ολα αυτα αλλα μεχρι να πας erasmus τι πρεπει να εχεις περασει?
εχω ακουσει κατι τραγικα του στυλ πρεπει να εχεις ξοφλησει με το πρωτο ετος, ισχυει?
anna1234
Newbie

Class: xeimerino 2008

Δημοσίευσηαπό redkiller » Πέμ 5 Νοέμ 2009, 18:45

anna1234 έγραψε:καλα ολα αυτα αλλα μεχρι να πας erasmus τι πρεπει να εχεις περασει?
εχω ακουσει κατι τραγικα του στυλ πρεπει να εχεις ξοφλησει με το πρωτο ετος, ισχυει?

Όχι, πρέπει να έχεις περάσει στο σύνολο τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου και να είσαι πάνω από 3ο εξάμηνο.
Ε, δν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικά... Και να μην πληρείς τις προυποθέσεις πάλι μπορεί να σε πάρουν, όπως έγινε με 2 άτομα που ξέρω.
Α, ξέχασα το σημαντικότερο, να σου αρέσουν τα πάρτυ!! :cool:

ΥΓ. Για το εράσμους ρώτα να σου πω ότι θες
Άβαταρ μέλους
redkiller
Inhuman
Inhuman

Δημοσίευσηαπό rebel » Παρ 6 Νοέμ 2009, 03:19

είμαι ένα απο τα 2 άτομα που ξέρει ο redkiller!! λοιπόν εγώ έφυγα το προηγούμενο εξάμηνο εράσμους χωρίς να έχω περάσει όλα τα μαθήματα του 1ου έτους και χωρίς να έχω καν lower....
αν και απο ΄ότι έμαθα απο αυτό το εξάμηνο θα τους στέλνουν πιο δύσκολα εράσμους γτ ένας γνωστός μου που κάνει τώρα τα χαρτιά του του είπαν οτι παίζει να μήν του δώσουν υποτροφία γτ το ΙΚΥ δεν έχει λεφτά...αυτο ίσως γτ φέτος στείλαν πολλούς....
όπως και αν έχει είναι μια εμπειρία που αξίζει...παίρνεις τόσα πράγματα απο αυτό, σκευτεσαι τελείως διαφορετικά γνωρίζεις κόσμο απο παντού με διαφορετική κουλτούρα και νοοτροπία...
είναι εμπειρία ζωής που αξίζει να ζήσεις, απλά μην το σκέυτεσαι και φύγεεεεεεεεεε!!!
όσο για τα μαθήματα εγώ είχα πάρει και πέρασα στη Τσεχία
1. ενσωματωμένα συστήματα
2. επεξεργασία ήχου φωνής
3.παράλληλη επεξεργασία
4.Τσέχικα
5.Ασφάλεια(το οποίο δεν μου το αναγνώρισαν και από ότι νομίζω δεν διδάσκεται πια στην Τσεχία.)

απο ότι ξέρω επίσης αναγνωρίζουν τα Multimedia αναγνωρίζεται ως προγραμματισμός πολυμέσων,java και βάσεις δεδομένων
αν χρειαστείς κτ άλλο πές μου...
rebel
Normal Member
Normal Member

Δημοσίευσηαπό bell » Παρ 6 Νοέμ 2009, 10:22

βρες το ΠΑΠΑΔΟΥΡΑΚΗ και τη Προϊσταμένη Παναγιώτα Κοντάκου του Διεθνών Σχέσεων.
να πας αποφασισμένος στη Κοντάκου είναι καλή και θα σε βοηθήσει!

ΑΥΤΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ http://img190.imageshack.us/img190/9168/93155490.gif

Τσεχία brno http://www.fit.vutbr.cz

το χειμερινο εξάμηνο (χωρίζεται και εκεί σε χειμερινό και εαρινό) πέρασα και μου αναγνώρισαν

1. δομες
2. java
3.διεπαφη
4.μικρουπολογιστές
5. δικτυα η/υ
6.Κατανεμημένες Διαδικτυακές Εφαρμογές

+ 1446 eura απο το ικι

οτι δηλώσεισ απο εδω μπορεις εκει να κανεις αλλαγες και κάτι ακόμη πολι σημαντικό είναι το οτι μπορεις
(οταν πας εκει βεβαια) να δηλώσεις κ απο αλλα πανεπιστήμια του ιδρύματός άλλα μαθήματα!
επίσης ρώτα στη γραματτια (τη κ Μαρία ε!) αν μπορείς να δηλώσεις και αλλα (διαφορετικά απο αυτα που δήλωσες στη τσεχια) μαθήματα στο εππ ενώ
θα εισαι τσεχια και μολις γυρνας τα δίνεις (προλαβαίνεις μια εξεταστική).

τωρα για να τα περασεις πρεπει να
παρακολουθεις και να τους δινεις ασκησεις για να μαζευεις ποντους(τις βρίσκεις γιατι ειναι εύκολα ή και έτοιμες)
αν τους δώσεις όλες τις ασκήσεις για να περάσεις ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ 10-20 μονάδες(αριστα το 100)
στο τέλος γραφεις εξετάσεισ
μαζι με όλους τουσ ερασμητες μαζι (σκεψου μια 8-9 με ελληνες - γαλους - ισπανους - ρωσους - ιταλους και πολους αλλους απο παντου)
ο καθηγητής ειναι πιο ελαστικός με τουσ ερασμιτες και έχεις σηγκεκριμένα πραγματα να γράψεις
γενικά είναι έτσι το σήστημα στο brno που θα προλάβένεις να κάνεις τα πάντα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bell
Newbie

Class: 03-04Ε

Δημοσίευσηαπό anna1234 » Παρ 6 Νοέμ 2009, 16:16

και γ@μω. και εγω τσεχια θελω να παω και το θελω τραγικα πολυ.σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες , για περισσοτερες αποριες θα σας κραταω ενημερους! :cool:
anna1234
Newbie

Class: xeimerino 2008

Δημοσίευσηαπό stoklis » Δευτ 16 Νοέμ 2009, 22:25

Για οσους εχουν παει τσεχια πειτε λιγα λογια για την χωρα. το κλιμα τους ανθρωπους φαγητο οικονμια κτλπ!
ΔΩΣ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΔΩΣ ΜΟΥ
ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ
ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΗΜΟΣ ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ
ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΜΠΡΟΣ ΜΟΥ
Άβαταρ μέλους
stoklis
Inhuman
Inhuman

Class: ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ 04-05

Δημοσίευσηαπό redkiller » Σάβ 19 Δεκ 2009, 15:29

stoklis έγραψε:Για οσους εχουν παει τσεχια πειτε λιγα λογια για την χωρα. το κλιμα τους ανθρωπους φαγητο οικονμια κτλπ!

Λοιπόν θα σου πω εγώ που είμαι τώρα εράσμους..

Γενικά το Μπρνο είναι φοιτητούπολη (2 φορές το ηράκλειο φαντάσου), έχει πράγματα να κάνεις, μάγαζια να βγεις, τέλεια 24ωρη συγκοινωνία!!
Οι άνθρωποι είναι γάμησε τα, ψυχροί, ξυνοί και καταθληπτικοί όσο δν πάει!! Αλλά... Δν θα χαλαστείς ιδιαίτερα γτ δν έχεις πολλά πάρε δώσε με τσέχους, μόνο όταν θα ψάχνεις κτ εξιζητιμένο και θα σου βγαίνει η πίστη στα μαγαζιά για να συνενοηθείς (γτ αγγλικά γιοκ, στο Mπρνο τουλάχιστον που δν είνναι τουριστικό)!!

Τώρα για τον καιρό τρως μια μικρή τάπα με το κρύο αλλά εμένα προσωπικά δν με πειράζει καθόλου, μια συνήθεια είναι..
Τωρα ας πούμε έχουμε -9!! :cool:

Φαγητά: Έχουν δν ξέρω κι εγώ πόσες λέσχες (απέναντι από τις εστίες έχει 2), το φαγητό πολύ καλό αλλά έχουν τα ίδια και τα ίδια και από ένα σημείο και μετά μπουχτίζεις!!! Τώρα για την τσέχικη κουζίνα, ένταξει τρώγεται..

Αλλά αυτό που ακούγεται για τσεχία όλα τσάμπα και πράσινα άλογα, απέχει λίγο από την πραγματικότητα..
Η μπύρα που υπάρχει εδώ δν υπάρχει πουθενά!! 1 ευρώ η μισόλιτρη (γι αυτό όλοι οι έλληνες γίνονται αλκοολικοί μόλις φύγουν από εδώ)..
Το φαί είναι σχετικά φτηνό όπως και το σούπερμαρκετ αλλά ψώνια, ρούχα κτλ, είναι λίγο πιο τσιμπιμένα από Ελλάδα.
Αλλά γενικά αν είσαι τύπος που θες να τρως και να πίνεις και να μην σε νοιάζουν τα λεφτά, εδώ είσαι αλλά αν θες ψώνια και μπουρουμπουρου...

Είσαι στο κέντρο της Ευρώπης, έχει αρκετά μέρη γύρω γύρω να γυρίσεις, από Μπρατισλάβα και Πράγα πας παντού με wizz air και ryanair που είναι ίσως οι πιο low cost εταιρείες και προορισμούς για Ελλάδα δν έχουν (εκτός την wizz που έχει κτ ψιλά το καλοκαίρι).

Οι εστίες έχουν πολύ χαβαλέ γτ είναι όλοι μαζεμένοι και δν είμαστε τόσο ήσυχοι όπως στις εστίες του Ηρακλείου :p
Το μόνο κακό είναι ότι έχει πολλούς Έλληνες...!!! :lol:

Γενικά θα στο συνηστούσα πολύ σαν μέρος.
Μακάρι να μην τελιώνα με το πτυχίο και να μπορούσα να κάτσω κι άλλο εξάμηνο ή να έπερνα ακόμα και πτυχίο εδώ!!! :D

Βrno we love you and never forget you....

Πίστευω να σε κάλυψα...

ΥΓ. Για τα μαθήματα θα σου πω όταν τα περάσω :P
Άβαταρ μέλους
redkiller
Inhuman
Inhuman

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενικά για το ΕΠΠ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης